Początkowy etap łuszczycy. Przyczyny i skuteczne leczenie

W tym artykule rozważamy początkowe stadium łuszczycy, jakie są jej przyczyny i mechanizm powstawania stref uszkodzeń. Stosując się do naszych zaleceń, będziesz w stanie rozpoznać objawy łuszczycy na początkowym etapie i je wyeliminować.

Wczesne objawy łuszczycy

U pacjentów początkowe objawy łuszczycy mogą się różnić. Choroba ta charakteryzuje się ostrym początkiem, wysypki pojawiają się w krótkim czasie. Pierwotna wysypka jest również nazywana obowiązkiem lub strażnikiem.

Początkowy etap trwa kilka tygodni. Czas trwania tego stadium choroby zależy od ogólnego stanu organizmu i jego zdolności ochronnych.

Wysypka składa się z małych, jasnoróżowych do czerwonych grudek (pryszczy), które wznoszą się nad skórą. Są gęste w dotyku.

Po pewnym czasie można znaleźć srebrnobiałe łuski, które są łatwe do wyeliminowania. Skóra dotkniętych obszarów jest zaogniona, opuchnięta, odnotowuje się zaczerwienienie.

Eksperci identyfikują 3 cechy łuszczycy, które odróżniają ją od innych chorób:

podpisać Charakterystyka
Plama stearynowa Jest to tablica, której skrobaniu towarzyszy pojawienie się małych łusek.
Film łuszczycowy Ostatnia warstwa, którą można usunąć ze skóry po łuskach. Ta warstwa jest podobna do folii polietylenowej.
Krwawa rosa lub zjawisko Auspitz. Pojawienie się kropli krwi z naruszeniem integralności filmu łuszczycowego.

Wysypki mają inny kształt: kropkowany, w kształcie kropli, w kształcie monety, pierścieniowy, rozproszony.

Oprócz wysypki pacjent martwi się łuszczeniem, zaczerwienieniem, swędzeniem o różnej intensywności.

Łuszczyca na łokciach

Płaskowata postać łuszczycy jest charakterystyczna dla strefy łokciowej. Początkowo pojawiają się pojedyncze czerwone grudki. Następnie skóra zaczyna się łuszczyć i szorstkować.

łuszczyca na łokciach

Łuszczyca na nogach

Pierwsze oznaki: niewielka wysypka, stan zapalny i obrzęk skóry. Typowa lokalizacja: kolana i stopy. Z biegiem czasu skóra łuszczy się, choroba zaczyna się rozwijać.

łuszczyca na nodze

Łuszczyca na dłoniach

Pierwsze grudki znajdują się na prostownikowej części stawów (na palcach i w okolicy łokcia). Dość często na dłoniach pojawiają się wysypki wraz z porażką stóp. Czasami pojawia się łuszczycowe zapalenie stawów. Wpływa na stawy o różnej wielkości. Charakteryzuje się obrzękiem, zaczerwienieniem i deformacją stawu, mogą przeszkadzać bolesne odczucia.

łuszczyca na dłoniach

Łuszczyca na paznokciach

Manifestacja choroby na płytce paznokcia na zewnątrz przypomina infekcję grzybiczą. Początkowo wzdłuż krawędzi paznokcia pojawiają się podłużne rowki i wgłębienia. Proces ostatecznie zbliża się do strefy korzeniowej paznokcia. Paznokieć blaknie i gęstnieje. W miarę postępu choroby paznokieć może się odkleić.

łuszczyca na paznokciach

Łuszczyca na głowie

Lokalizacja wysypki: część czołowa, za uszami i okolice szyi. Wysypkom grudkowym towarzyszy łuszczenie i swędzenie. Uszkodzone obszary są często mokre i popękane. Charakterystycznym objawem jest „korona łuszczycowa". Występuje, gdy wysypka wykracza poza porost włosów.

łuszczyca na głowie

Łuszczyca na twarzy

Choroba rzadko dotyka przód głowy. Lokalizacja wysypki: powieki, fałdy nosowo-wargowe, wokół oczu, w okolicy brwi, na policzkach w postaci drobnej siateczki.

łuszczyca na twarzy

Cechy początkowego stadium łuszczycy u dzieci

Aby określić obecność łuszczycy u dziecka, pierwszą rzeczą, której należy szukać, jest zaczerwienienie między fałdami skóry i pojawienie się małych pryszczów (grudek) w miejscach tarcia o ubranie i podrażnienie. Dziecko staje się niespokojne z powodu swędzenia i pieczenia.

Powinien wiedzieć! U niemowląt bez niezbędnego badania wczesny etap łuszczycy można pomylić z objawami alergicznymi, skazą, kłującym upałem, pieluszkowym zapaleniem skóry. Charakterystyczną cechą łuszczycy jest obecność wyraźnej granicy.

Należy zauważyć, że wrodzona łuszczyca u dzieci charakteryzuje się wyraźniejszymi objawami klinicznymi od momentu urodzenia.

Strefa ryzyka łuszczycy obejmuje dzieci o słabej odporności, po ciężkiej infekcji. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, których rodzice mają łuszczycę.

Mechanizm powstawania blaszek łuszczycowych

Łaty łuszczycowe to obszary, w których występuje reakcja zapalna i nadmierna produkcja keratynocytów (komórek nabłonka). W takim przypadku w skórze właściwej powstaje nadmierna liczba naczyń włosowatych. Infiltracja (impregnacja) uszkodzonej skóry limfocytami i makrofagami prowadzi do jej pogrubienia i uniesienia. W rezultacie powstają jasnoszare plamy, które wyglądają jak utwardzony wosk.

Ważny! Normalnie naskórek odnawia się co 30 dni. W przypadku łuszczycy czas trwania tego procesu jest znacznie skrócony. Podział, dojrzewanie i śmierć komórek w tej chorobie następuje w ciągu zaledwie 5 dni. Z powodu patologicznej szybkości komunikacja między komórkami zostaje utracona.

Powoduje

Eksperci identyfikują kilka czynników prowokujących:

 1. dziedziczna predyspozycja. Przyjmuje się, że w organizmie człowieka występuje wada genetyczna prowadząca do zwiększonej keratynizacji.
 2. Zaburzenie układu immunologicznego prowadzące do zwiększonej produkcji limfocytów (komórek klasy T) i zapalenia. Nie wyklucza się również reakcji autoimmunologicznej - uszkodzenia własnych komórek i tkanek w wyniku postrzegania ich jako obcych.
 3. Patologia endokrynologiczna, zaburzenie procesów metabolicznych.
 4. Choroba układu nerwowego.
 5. Nadmierne obciążenie psycho-emocjonalne, stres. Ten czynnik jest prowokatorem rozwoju choroby, a także przyczynia się do jej zaostrzenia. Podczas stresującej sytuacji w organizmie uwalniane są hormony i zachodzi szereg reakcji biochemicznych, prowadzących do pojawienia się wysypki i łusek.
 6. Używanie alkoholu, narkotyków, palenie tytoniu.

Powinien wiedzieć! Dzieci, których rodzice mają łuszczycę, mają zwiększone ryzyko zachorowania.

Diagnoza choroby

Jeśli podejrzewasz, że masz łuszczycę, skontaktuj się z dermatologiem. Z reguły po badaniu zewnętrznym i ocenie stanu uszkodzonych obszarów skóry ustala diagnozę. W rzadkich przypadkach, gdy pojawiają się wątpliwości i trudności w diagnozie, lekarz przepisuje dodatkowe metody badawcze. Obejmują one:

 1. Biopsja skóry to procedura pobierania próbki uszkodzonej skóry. Pomaga zidentyfikować zmiany zachodzące na poziomie komórkowym.
 2. Analiza krwi. Pomaga ustalić obecność stanu zapalnego i wykluczyć inne choroby.
 3. RTG stawów. Służy wyłącznie do bólu stawów, aby wykluczyć rozwój łuszczycowego zapalenia stawów.
 4. Kultura bakteriologiczna z gardła. Jest przepisywany w celu potwierdzenia łuszczycy w postaci łez i wykluczenia ostrego zapalenia gardła.
 5. Test na wodorotlenek potasu. Pomaga wyeliminować infekcje grzybicze.

Leczenie choroby

Niestety obecnie nie ma lekarstwa na tę chorobę. Dlatego głównym celem terapii jest eliminacja objawów i złagodzenie nawrotów wraz ze wzrostem czasu remisji (okresu osłabienia i zaniku objawów choroby). Dlatego leczenie powinno być kompleksowe i długotrwałe.

Po postawieniu diagnozy, określeniu stadium i nasilenia choroby dermatolog dobiera niezbędne metody leczenia. Przed rozpoczęciem terapii dostosowywana jest dieta i styl życia pacjenta. Bez wątpienia wszystkie możliwe czynniki wywołujące zaostrzenie choroby są wykluczone.

Na początkowym etapie lekarz może przepisać:

Grupa leków Oczekiwane efekty i cechy leczenia
Środki keratolityczne Poprawić złuszczanie
Witaminy. Pochodne witaminy D3 lub A Poprawić ogólny stan ciała i skóry
Niehormonalne leki miejscowe o działaniu przeciwzapalnym Wyeliminuj stany zapalne, zaczerwienienia, obrzęki
Maści na bazie smoły Poprawić gojenie
Środki zawierające solidol Pozytywnie wpływa na gojenie, likwiduje swędzenie
Maści na bazie kwasu salicylowego Przyspieszają gojenie i wspomagają odpadanie skórek

Na początkowym etapie nie należy stosować agresywnych leków. Leki powinny być do użytku zewnętrznego, lekarz przepisuje środki do podawania doustnego w ciężkiej postaci przebiegu choroby.

Oprócz leczenia farmakologicznego specjaliści przepisują procedury fizjoterapeutyczne:

 • UV (promieniowanie ultrafioletowe).
 • Kąpiele: parafinowa, radonowa, siarczkowa.
 • Hirudoterapia.

Ludowe metody leczenia

W domu można skorzystać z ludowych przepisów na leczenie. Powinien być wykonywany wyłącznie w połączeniu z głównym leczeniem przepisanym przez dermatologa i tylko po konsultacji z lekarzem.

Istnieje wiele przepisów mających na celu poprawę ogólnego stanu organizmu, a także środków miejscowych eliminujących zewnętrzne objawy choroby. Dobre działanie ma sukcesja, olej lniany, glistnik, maść z nagietka.

środki ludowe na łuszczycę

Rozważ najpopularniejsze przepisy na leczenie ludowe:

Maść na łuszczycę

Składniki:

 • ziele dziurawca - 20 g.
 • Glistnik (trawa z korzeniem) - 20 g.
 • Propolis - 20g.
 • Nagietek -10 g.
 • Olej roślinny - 10 g.

Jak gotować: zmiel wszystkie rośliny, aż będą gładkie. Następnie dodaj olej roślinny i dokładnie wymieszaj. Przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu.

Sposób użycia: 2-3 razy dziennie smarować dotknięte obszary skóry.

Rezultat: maść na bazie składników ziołowych pomoże wyeliminować stany zapalne.

Maść jajeczna

Składniki:

 • Jaja kurze - 2 szt.
 • Olej słonecznikowy - 1 łyżka. l.
 • Kwas octowy - 40 g.

Jak gotować: Ubij jajka i masło. Następnie dodaj kwas octowy do powstałej masy i dobrze wymieszaj.

Sposób użycia: smarować dotkniętą skórę 1 raz dziennie w nocy.

Rezultat: skuteczny środek likwidujący początkowe objawy łuszczycy – zmniejsza obrzęk, zaczerwienienie i przyczynia się do zniknięcia wysypki.

wywar warzywny

Składniki:

 • Rokitnik - 10 g.
 • Kwiaty wrotyczu pospolitego - 10 g.
 • Kwiaty rumianku - 15 g.
 • Wódka - 50g.
 • Olej z rokitnika - 10 g.
 • Woda - 1 szklanka.

Jak gotować: posiekaj wszystkie rośliny. Następnie zalać wrzątkiem i gotować przez 5 minut. Następnie pozostaw bulion do zaparzenia przez 40 minut. Następnie odcedź i dodaj wódkę, olej z rokitnika i dobrze wymieszaj.

Sposób użycia: Wywar należy przyjmować raz dziennie. Aby to zrobić, rozcieńczyć produkt - 3 krople w 0, 3 szklanki ciepłej przegotowanej wody. Rozcieńczony wywar - 1 łyżka. l na taką samą ilość wody raz dziennie pocieraj uszkodzone obszary skóry.

Rezultat: wywar likwiduje wysypki i stany zapalne, przyjmowany doustnie ma ogólne działanie wzmacniające organizm.

Dieta

Prawidłowe odżywianie jest kluczem do Twojego zdrowia. Odpowiednio dobrana dieta pomoże zapobiegać zaostrzeniom łuszczycy. Dla każdego pacjenta przygotowywana jest indywidualna dieta.

Ze swojej diety bez wątpienia wyklucz:

 • Wyroby alkoholowe i tytoniowe.
 • Kawa.
 • Czekolada.
 • Wędliny i pikantne potrawy.
 • Konserwanty i napoje gazowane.

Ponadto ogranicz użycie produktów mącznych, słodyczy.

Twoja dieta powinna być kompletna i zaspokajać Twoje potrzeby energetyczne. Dietetycy zalecają włączenie do swojej diety następujących pokarmów:

 • Nabiał.
 • Oleje roślinne.
 • Świeże warzywa i owoce.
 • Kasziego.

Pytanie odpowiedź

Jaki solidol stosuje się w łuszczycy?

W tym celu potrzebny jest smar medyczny, który jest sprzedawany w aptekach. Produkt jest najskuteczniejszy w czystej postaci bez żadnych dodatków.

Czy łuszczycę można leczyć tradycyjną medycyną?

Jest to możliwe, ale tylko w połączeniu z tradycyjnymi metodami i po konsultacji z lekarzem. Dobry efekt mają kąpiele solne (wykorzystywana jest sól morska). Pomagają zlikwidować stany zapalne kąpieli na bazie rumianku lub sznurka. Swędzenie pomoże wyeliminować napar z jałowca. Na początkowych etapach nacieranie płatkami owsianymi pomaga wyeliminować łuszczenie.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Odpowiedź brzmi: nie: łuszczyca nie jest zaraźliwa. Zakaźne pochodzenie choroby zostało całkowicie obalone.

Czy przy łuszczycy włosy wypadają?

Jeśli łuszczyca nie jest połączona z innymi chorobami powodującymi wypadanie włosów, to tak się nie dzieje. U większości pacjentów nie dochodzi do zmniejszenia ilości włosów.

Co pogarsza łuszczycę?

Choroba ma okresy poprawy i zaostrzenia. Znając czynniki, które pogarszają stan, wydłużysz czas, w którym nie będą cię niepokoić jego przejawy. Istnieje kilka możliwych przyczyn pogorszenia stanu, dlatego należy je wziąć pod uwagę i pamiętać:

 1. Uszkodzenia skóry i drapanie. Bardzo częstym objawem łuszczycy jest swędzenie i pieczenie. Czesając uszkodzone obszary, pogarszasz sytuację.
 2. Promienie słoneczne. Promienie słoneczne w swoim umiarkowanym działaniu na skórę działają korzystnie. Ale jednocześnie oparzenie słoneczne może wywołać rozwój łuszczycy.
 3. Stres. Niektórzy pacjenci wskazują, że po napięciu nerwowym objawy łuszczycy nasilają się.
 4. różne infekcje. Zaburzają system obronny organizmu, osłabiając go.
 5. Dieta. Do leczenia choroby niezbędna jest zdrowa i właściwa dieta. Ale kiedy jest naruszony, pacjenci zauważają pogorszenie ich stanu. Zwłaszcza jeśli pijesz alkohol i palisz tytoń w nieograniczonych ilościach.

Czy mogę samodzielnie usunąć łuski?

W żadnym wypadku! Nie możesz samodzielnie usunąć wagi. Może to powodować pogorszenie i powodować dyskomfort.

O czym pamiętać

 1. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą z okresami poprawy i zaostrzenia.
 2. W tej chwili nie można całkowicie wyleczyć się z choroby. Leczenie polega na wyeliminowaniu objawów i wydłużeniu okresów remisji (kiedy objawy łuszczycy nie pojawiają się).
 3. Najlepiej leczyć początkowy etap choroby, więc jeśli pojawią się pierwsze objawy, skonsultuj się z dermatologiem.
 4. Dzieci, których rodzice mają łuszczycę, są w grupie wysokiego ryzyka zachorowania.